Elementy Terapii Gersona
"Szukaj uleczenia w przyczynie, organizm sam jest najlepszym lekarzem"
- Platon
Podej¶cie doktora Gersona do tematu zdrowia i chorób jest bardzo ró¿ne od podej¶cia konwencjonalnej medycyny, niezwykle istotne jest zatem zrozumienie jego podstawowych za³o¿eñ. Kiedy to siê stanie, teoria i praktyka terapii stan± siê klarowne i pe³ne g³êbokiej logiki. Jej si³a uzdrawiania nie jest ¶ci¶le ukierunkowana na jedna chorobê, co t³umaczy dlaczego jest w stanie radziæ sobie z szerokim zakresem problemów: celem terapii jest odbudowa si³ obronnych ca³ego organizmu, który jest wówczas w stanie sam siê uleczyæ. Niewiarygodne mo¿liwo¶ci samoleczenia organizmu, w pe³ni wykorzystywane w tym programie, s± powa¿nie zaniedbywane czy nawet odrzucane przez medycynê konwencjonaln±. Co oczywiste, jego ca³o¶ciowo¶æ jest trudna do zaakceptowania dla wykszta³conych tradycyjnie, tzn. w duchu specjalizacji, lekarzy. Jednak za³o¿enia terapii s± jasne i logiczne, wielu pacjentów wybiera program Gersona bêd±c w g³êbokim kryzysie zdrowotnym z powodu sensowno¶ci terapii i wiarygodniej obietnicy wyzdrowienia.
Celem terapii jest walka z przyczyn± a nie skutkiem choroby. Skupia siê na dwóch aspektach które definiuje jako g³ówne przyczyny chorób: zanieczyszczeniach (toksemii) i niedoborach. Obie s± skutkiem wspó³czesnego, dalekiego od naturalnego sposobu ¿ycia. Obie s±, zwi±zane ze wspó³czesn± diet± i zanieczyszczeniem ¶rodowiska.
TOKSEMIA - WRÓG NUMER JEDEN
Problem zanieczyszczeñ zaczyna siê w ziemi i ro¶linach w niej rosn±cych. Wysoce toksyczne pestycydy, herbicydy, preparaty grzybobójcze i ró¿ne inne chemikalia s± dzi¶ powszechnie stosowane w rolnictwie, pozostaj±c na ro¶linach a¿ do czasu zbiorów i pojawienia siê na naszych sto³ach. Wiele z tych trucizn przenika w g³±b ro¶lin i nie mo¿e byæ usuniêtych poprzez p³ukanie. Trafiaj± one albo bezpo¶rednio do sprzeda¿y albo do dalszej obróbki, ale docelowo wszytkie trafiaj± na nasz stó³. Nasza codzienna dieta jest mocno ''wzbogacona'' koktajlem agrochemicznych substancji, których skumulowany wp³ywa na zdrowie cz³owieka nigdy nie zosta³ zbadany.
Jednym z najwiêkszych zagro¿eñ w nowoczesnej diecie jest sód (sól) - substancja której bardzo trudno unikn±æ. Pomimo oficjalnych ostrze¿eñ przez jej nadu¿ywaniem, konsumpcja soli w krajach zachodnich jest na alarmuj±co wysokim poziomie. Sól zatrzymuje wodê w komórkach, co z kolei prowadzi do obrzêków. Przyczynia siê równie¿ znaczne i niepotrzebne do obci±¿ania nerek, podnosi ci¶nienie krwi, pozbawia potrawy smaku i powoduje ¿e jest jej potrzebne coraz wiêcej ¿eby wywo³aæ efekt smakowy; zak³óca przy tym procesy trawienne. Sól wp³ywa tak¿e niebezpiecznie na procesy komórkowe prowadz±c do nowotworów - w nastêpstwie pojawia siê zespó³ wyniszczenia tkanek .
Miêso to dzi¶ podstawowy sk³adnik standardowego jad³ospisu, jednak niewielu wie, ¿e nadwy¿ki bia³ka zwierzêcego staj± siê truciznami w naszym organi¼mie. Faktem jest ¿e nasze cia³o, z jego d³ugim uk³adem pokarmowym, nie jest stworzone aby radziæ sobie z diet± bogat± w bia³ka zwierzêce. (W przeciwieñstwie do zwierz±t miêso¿ernych, których krótki uk³ad pokarmowy pozwala na szybkie przetrawienie i szybk± eliminacjê odpadów powsta³ych przy trawieniu miêsa). Idealna dla cz³owieka dieta powinna byæ w przewa¿aj±cej mierze ro¶linna, z minimaln± zawarto¶ci± bia³ek zwierzêcych – obecnie jest odwrotnie. Im bardziej przybywa nam lat, tym nasze cia³a staj± siê mniej zdolne do trawienia bia³ek zwierzêcych -niekompletnie przetrawione, zalegaj± one w naszym organizmie odk³adaj±c siê jako toksyny. Jakby tego by³o ma³o, zwierzêta hodowlane karmione s± w niezdrowy sposób z wykorzystaniem antybiotyków, hormonów i syntetycznych ulepszaczy. Cokolwiek s± one zmuszone spo¿ywaæ zostaje w ich miêsie, jajach i mleku, ostatecznie trafiaj±c na nasze sto³y, zwiêkszaj±c jeszcze ilo¶æ toksyn w pokarmie któr± nie¶wiadomie spo¿ywamy.
Kolejny powa¿ny problem stanowi± dodatki do ¿ywno¶ci, których liczba wacha siê obecnie wokó³ 4000 . Przemys³ spo¿ywczy chce produkowaæ wygl±daj±ce i smakuj±ce lepiej po¿ywienie, które, choæ zawiera coraz mniej ¶wie¿ych surowców, ma d³u¿sze terminy przydatno¶ci do spo¿ycia i tym samym przynosi wiêksze zyski. Przemys³ chemiczny jest tak wysoko rozwiniêty, ¿e mo¿e na¶ladowaæ prawie ka¿dy naturalny zapach i smak. Jednak nie mo¿e oszukaæ organizmu ludzkiego sprawiaj±c, ¿eby przyj±³ te podróbki jako naturalne artyku³y. Dostajemy zatem jedynie po¿ywienie bogate w mniej lub bardziej toksyczn± chemiê które pozbawione jest podstawowych warto¶ci od¿ywczych.
Cz³owiek ewoluowa³ przez miliony lat jako integralna czê¶æ natury, wspólnie z ro¶linami i zwierzêtami. Wystawiony by³ na dzia³anie jedynie naturalnych czynników; ¶rodowiska, jedzenia i schronienia - niezawieraj±cych sztucznych, obcych substancji. Od czasu Rewolucji Przemys³owej sytuacja ta zmieni³a siê diametralnie przeobra¿aj±c codzienne ¿ycie ludzi, zasady pracy, warunki ¿ycia i przede wszystkim ich dietê.Jednak¿e - i to jest najistotniejsze - niezmiernie skomplikowany organizm cz³owieka nie mia³ do¶æ czasu, aby siê dostosowaæ i zaadoptowaæ do tych fundamentalnych zmian, w wyniku czego jego si³y obronne nie radz± sobie z wielorakimi wyzwaniami, przed którymi dzi¶ staj±. Próbuj± zapewniæ normalne dzia³anie organizmu, ale podkopywane przez zanieczyszczone ¶rodowisko, wodê i kiepsk± ¿ywno¶æ, prêdzej czy pó¼niej siê za³amuj±. Niestety, wraz z ka¿dym nowym pokoleniem, za³amanie to przychodzi coraz wcze¶niej
W najlepszym wypadku ludzie którzy od¿ywiaj± siê zubo¿onym i pe³nym toksyn jedzeniem zaczynaj± cierpieæ na bóle g³owy, bezsenno¶æ, depresjê, czêste przeziêbienia, infekcje, problemy trawienne i tym podobne. Za¿ywaj± coraz wiêcej ogólnie dostêpnych ¶rodków medycznych , a lekarze przepisuj± coraz wiêcej przeciwbólowych, nasennych, antydepresyjnych i innych zwalczaj±cych symptomy lekarstw, które nie zwalczaj± ¼ród³a problemu. W najgorszym, zapadaj± na przewlek³e schorzenia z chorobami serca, cukrzyc± i nowotworami w³±cznie.
NIEDOBORY - WRÓG NUMER DWA
Równie¿ i ten problem, podobnie jak w przypadku toksyn, ma swoje korzenie w jako¶ci ziemi uprawnej. Od ponad 150 lat zwiêksza siê systematycznie stosowanie nawozów sztucznych które dostarczaj± do ziemi trzy podstawowe pierwiastki: azot, fosfor i potas. Nie dostarczaj± jednak ponad 50 innych minera³ów, które s± potrzebne, aby ziemia by³a zdrowa, urodzajna, bogata w enzymy i mikroorganizmy charakteryzuj±ce naturaln± , ¿yzn± ziemiê. W skutek tego zubo¿ona ziemia mo¿e produkowaæ jedynie ubogie w substancje od¿ywcze ro¶liny, które staj± siê naszym odpowiednio ubogim codziennym pokarmem. Wyniszczenie postêpuje w procesie obróbki ¿ywno¶ci. Wszelka puszkowana, marynowana, butelkowana, wêdzona, pasteryzowana czy w jakikolwiek inny sposób przetworzona ¿ywno¶æ jest pozbawiana tych kilku walorów od¿ywczych, które jeszcze siê zachowa³y; niszczona jest przez wysok± temperaturê i konserwanty. W efekcie ¿ywno¶ci brakuje witamin i enzymów. Mamy obecnie do czynienia z epidemi± oty³o¶ci i zapewne wielu zdziwi informacja ¿e oty³o¶æ ta spowodowana jest w g³ównej mierze g³odem . Konwencjonalna ¿ywno¶æ, pozbawiona warto¶ci od¿ywczych i pe³na syntetycznych dodatków, nie jest w stanie nasyciæ organizmu. Mimo, ¿e cz³owiek spo¿ywa j± w du¿ych ilo¶ciach, organizm nie jest nasycony i ¿±da wiêcej - to w kolei powoduje siêganie po kolejne porcje. W efekcie cz³owiek spo¿ywa coraz wiêcej 'pustego' pokarmu'', lecz organizm wci±¿ nie jest syty, za to ro¶nie spo¿ycie dodatków chemicznych oskar¿anych o powodowanie oty³o¶ci i innych chorób
'Pozwól ¿eby twoje jedzenie sta³o siê twoim lekarstwem.'
- Hipokrates
W chwili kiedy podstawowe problemy zostaj± rozpoznane mo¿na przyst±piæ do leczenia: niedobory s± uzupe³niane poprzez super-od¿ywianie; toksyny eliminowane przez systematyczn± detoksyfikacjê. Pomimo ich ¿yciodajnego znaczenia, metody te s± proste, przystêpne i przejrzyste, a przede wszystkim - maj± sens. Terapia Gersona jest precyzyjnym narzêdziem, dostêpnym dla ka¿dego, kto jest zainteresowany czy to wyleczeniem siê z powa¿nej choroby czy te¿ popraw± i utrzymaniem ogólnego stanu zdrowia.
SUPER-OD¯YWIANIE
Odpowiedzi± Terapii Gersona na niedobory w organizmie jest podanie pacjentowi maksymalnej ilo¶ci mo¿liwie najlepszego po¿ywienia. Jednak¿e, powa¿nie chorzy pacjenci nie s± czêsto w stanie je¶æ zbyt du¿o. Ich apetyt i trawienie nie s± dobre, tak samo zreszt± jak wypró¿nianie. Ze wzglêdu na to, jedynym sposobem ¿eby posun±æ siê do przodu jest podawanie soków. Prawie ka¿dy pacjent jest w stanie - i normalnie jest chêtny – wypiæ co godzinê ¶wie¿o przygotowan± szklankê soku. W momencie kiedy ten proces jest wprowadzony, sta³e dostawy pokarmu potrzebuj±cemu ich rozpaczliwie cia³u s± zapewnione. Pacjent stosuj±cy pe³n± kuracjê otrzymuje codziennie 13 ¶wie¿o przygotowanych soków. Soki te przygotowywane s± w ¶ci¶le okre¶lony sposób - najpierw warzywa i owoce przeciskane s± przez wolnoobrotowy rozdrabniacz w wyniku czego otrzymywana jest pulpa, z której w nastêpnym kroku wyciskany jest, przy u¿yciu prasy, sok. Sok wypijany jest natychmiast po przygotowaniu. Taka dawka soków to prawdziwy zastrzyk ogromnej ilo¶ci witamin, minera³ów, pierwiastków ¶ladowych i enzymów cia³o pacjenta jest wprost zalewane od¿ywczym p³ynem.
Nic nie jest tutaj przypadkowe, Dr. Gerson opracowa³ precyzyjnie nie tylko metodê wyciskania soków ale i dobór produktów na soki. Standardowy program terapii przewiduje cztery rodzaje soków: sok marchewkowy, marchewkowo-jab³kowy, pomarañczowy i tzw. zielony sok. Krytycy Terapii Gersona, który uwa¿aj± przygotowywanie co godzinê soków na uci±¿liwe czêsto sugeruj± ¿e mo¿na podaæ w zamian witaminy i minera³y. To z czego oni nie bior± pod uwagê faktu ¿e chore cia³o nie jest w stanie przyswoiæ i u¿yæ substancji wyprodukowanych chemicznie, które po prostu przelatuj± przez ca³e cia³o nie powoduj±c nic dobrego. Jedynie ¿ywe, ¶wie¿e, surowe warzywa i owoce s± wch³aniane, w szczególno¶ci w formie soków, co pozwala omin±æ proces trawienia i powoduje ich natychmiastow± asymilacjê. Warto w tym miejscu podkre¶liæ, ¿e warzywa i owoce u¿ywane do przygotowania soków jak i posi³ków musz± pochodziæ wy³±cznie z upraw ekologicznych - od tej regu³y nie ma wyj±tków.
Oprócz soków chory otrzymuje codziennie trzy pe³ne, smakowite, wegetariañskie posi³ki przyrz±dzone wed³ug zasad kuchni Gersona w taki sposób, aby jak najwiêksza ilo¶æ cennych od¿ywczych sk³adników by³a zachowana. Pomiêdzy posi³kami pacjenci podjadaj± ¶wie¿e owoce - jab³ka, gruszki, banany, pomarañcze czy winogrona. Nale¿y pamiêtaæ ¿e wegetariañskie dania maj± mniej kalorii ni¿ te do których chorzy przywykli, st±d potrzeba czêstszych i obfitszych posi³ków. Na marginesie warto dodaæ ¿e, stosuj±cy Terapiê Gersona, pomimo najadania siê do syta, nie tyj± ale wracaj± do swojej optymalnej dla zdrowia wagi.
Wszelkie produkty które mog± zak³ócaæ lub hamowaæ proces leczenia s± z diety wy³±czone; t³uszcze z wyj±tkiem bogatego w nienasycone kwasy t³uszczowe Omega 3 organicznego oleju lnianego, a i ten podawany jest w niewielkich, ¶ci¶le dobranych dawkach; cukier, z wyj±tkiem organicznego cukru trzcinowego; sól, w trosce o przywrócenie w³a¶ciwej równowagi sodowo - potasowej organizmu; miêso i wiele innych produktów wchodz±cych w sk³ad wspó³czesnej diety. Gospodarstwo domowe chorego równie¿ musi zostaæ odpowiednio przygotowane: zabronione jest u¿ywanie wiêkszo¶ci kosmetyków i chemii gospodarczej - w zamian Dr.Gerson proponuje proste, naturalne i co najwa¿niejsze skuteczne ¶rodki do higieny osobistej i utrzymania czysto¶ci w domu.
DETOKSYKACJA
Lewatywa to procedura medyczna maj±ca antyczne korzenie. Hipokrates, grecki "ojciec wspó³czesnej medycyny", zaleca³ lewatywy na wiele schorzeñ ju¿ 2600 lat temu.
Dla niewtajemniczonych lewatywy z kawy s± najbardziej zaskakuj±cym a nawet dziwacznym elementem Terapii Gersona. Krytycy atakuj± je i o¶mieszaj± bez zadania sobie trudu poszukania odpowiedzi na pytanie o ich funkcje. Faktem jest ¿e bez tego prostego narzêdzia odtruwaj±cego organizm terapia nie dzia³a. Dlaczego lewatywy s± taka wa¿ne ?
W chwili kiedy cia³o zostaje zalane od¿ywczym pokarmem, jest on gwa³townie absorbowany i wypiera zgromadzone w komórkach toksyny do krwiobiegu, który z kolei transportuje je do w±troby, nadrzêdnego organu odtruwaj±cego organizmu. Jednak¿e pacjent, który rozpoczyna Terapiê Gersona po dotychczasowym od¿ywianiu tzw. nowoczesn± diet±, ma ju¿ zgromadzone w swojej w±trobie znaczne ilo¶ci toksyn z dodatków do ¿ywno¶ci, resztek pestycydów i pozosta³ej chemii stosowane w rolnictwie, leków, oraz innych ¼róde³ - wszystko to blokuje jego w±trobê. W efekcie w±troba nie mo¿e poradziæ sobie z nowymi toksynami wypartymi z komórek przez dostarczone im od¿ywcze substancje. Je¿eli nie zostan± szybko usuniête, toksyny te mog± prowadziæ do zagra¿aj±cego ¿yciu samozatrucia organizmu lub ¶pi±czki w±trobowej. St±d fundamentalna rola silnej detoksyfikacji za pomoc± czêstych lewatyw z kawy, które s± kamieniem wêgielnym Terapii Gersona. Jest kilka ró¿nych antyrakowych terapii, które niszcz± tkanki guza na ró¿ne sposoby bez usuwania martwych, toksycznych odpadków z w±troby. Aby umo¿liwiæ w±trobie stopniowe i wolne pozbycie siê tych toksyn, kuracje te musz± byæ wstrzymywane, co znacznie zmniejsza ich skuteczno¶æ. Terapia Gersona, z jej ci±g³±, intensywn± detoksykacj± jest w stanie dzia³aæ nieprzerwanie, co wyja¶nia zarówno jej skuteczno¶æ jak oraz uzasadnia stosowanie lewatyw z kawy jako integralnej czê¶ci protoko³u. Bez nich, dodatkowa porcja ¶wie¿o uwolnionych toksyn spowodowa³aby nowe uszkodzenia w w±trobie.
Dlaczego Terapia Gersona dzia³a?